معرفی شرکت


شرکت سیما سازه یزد با هدف ایجاد مجموعه ای خلاق، دانش محور، ارزش مدار و توسعه نگر با محیط سازمانی پویا در سال ۱۳۷۶ تحت شماره ۳۲۰۷ در یزد تاسیس و فعالیت حرفه ای خود را از سال ۱۳۸۶در ارائه خدمات مطالعه و نظارت بر پروژه های آبرسانی و سیستم های آبیاری تحت فشار در استان یزد آغاز کرد و اکنون با استفاده از کادری مجرب شامل متخصصان، اساتید و کارشناسان خبره و جوانان فعال در رشته های مشاوره و پیمانکاری ساختمان و آب با ارتقا گواهینامه های صلاحیت از معاونت نظارت راهبردی و برنامه ریزی ریاست جمهوری هم اکنون در حال خدمتگزاری در استان های یزد، فارس، کرمان و البرز می باشد؛ به گونه ای که موفق به اخذ افتخار مشاور و پیمانکار برتر از سازمان جهاد کشاورزی و سازمان مسکن و شهرسازی  یزد، اولین طراح و مجری سیستم قالب تونلی در استان به روش EPC در پروژه های انبوه سازی و ارائه مقالات علمی متعدد در مجامع معتبر داخلی و خارجی شده است و بسیار مفتخریم که در عرضه بازرگانی خارجی به واردات محصولات با کیفیت در زمینه ساختمان و آب پرداخته ایم.

اهداف شرکت سیما سازه یزد به شرح زیر می باشد:

 • تعهد پذیری در قبال پروژه ها و رضایتمندی کارفرمایان،
 • افزایش سرعت در انجام پروژه ها با استفاده از مصالح صنعتی نوین،
 • ارتقای کیفیت کار با بالا بردن سطح علمی مجموعه و استفاده از تکنولوژی های روز دنیا،
 • واردات تکنولوژی از کشورهای پیشرفته و تولید محصول در راستای خود کفایی،

اکنون به معرفی واحدهای ارائه کننده خدمات شرکت سیما سازه می پردازیم:

واحد ابنیه و ساختمان:

از فعالیت های واحد ساختمان شرکت سیما سازه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

     ۱- نظارت بر اجرای کلیه واحدها و مجموعه های مسکونی و ساختمانهای تجاری، اداری، صنعتی و کارخانه ها، مراکز مخابراتی، پستی مکانیزه و ساختمانهای مربوط به خدمات شهری و ساختمانهای خاص نظامی. این بخش به نظارت و مطالعه بر طراحی و اجرای ساختمانها می پردازد و کیفیت سازه ها بر اساس استانداردهای تدوین شده را نیز مورد بررسی قرار می دهد. اعم خدمات شرکت در این بخش بدین شرح می باشد.

 • مطالعه، مشاوره، طراحی و نظارت بر ساخت و اجرای ساختمانهای مسکونی، اداری، صنعتی، مخابراتی، پستی و مراکز خدمات شهری و ساختمانهای نظامی،
 • مقاوم سازی لرزه ای بناهای مسکونی و تاریخی،
 • نظارت، مشاوره و اجرای پروژه های تاسیساتی و تهویه مطبوع ساختمان،
 • تکمیل، تجهیز و توسعه پروژه های ساختمانی،
 • تکمیل بناهای سازه ای، طراحی معماری داخلی و خارجی ساختمان،

۲- انجام مطالعات و تهیه طرح های مقدماتی، مرحله اول و دوم مدیریت مصرف انرژی: مدیریت انرژی راهکاری برای تنظیم و بهینه سازی استفاده از سیستم های انرژی است. از آنجایی که بخش عمده ای از انرژی در ساختمانها و مراکز صنعتی مصرف می شود، لزوم اعمال مدیریت در مصرف انرژی به منظور بهبود کارایی و کاهش مصرف انرژی بیش از پیش مطرح است. این خدمات بدین شرح است:

 • ارائه طرح و راهکارهای مناسب در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان و اجرای آن با توجه به مبحث ۱۹،
 • تجهیز ساختمان به سیستم های جدید صرفه جویی انرژی،
 • ارائه طرح های مربوط به استفاده از مصالح ساختمانی مناسب و عایق کاری مطلوب و اجرای آن در زمنیه کاهش، تلفات حرارتی در ساختمان،
 • انجام مطالعات و تهیه طرح های معماری داخلی و خارجی و سیستم های روشنایی در جهت کاهش مصرف انرژی،
 • طراحی و اجرای تاسیسات مکانیکی مناسب در جهت کاهش مصرف انرژی،

EPC:

همانطور که در مقدمه نیز به آن اشاره شد، شرکت سیماسازه یزد اولین مجری سیستم قالب تونلی در استان یزد به روش EPCاست.  (ENGINEERING/PROCUREMENT/CONSTRUCTION) که می توان آن را به مهندسی، تامین کالا  و ساخت و اجرا تعبیر کرد، نام دیگری است که معادل “پروژه کلید در دست” در نظر گرفته می شود . در چنین پروژه هایی تمام فعالیت های لازم برای اجرای پروژه از مرحله طراحی ومهندسی تا تدارکات وساخت نهایی بر عهده مهندسین مشاور و پیمانکار گذاشته می شود،البته قرارداد EPC  به همین مطالب خلاصه نمی شود. چنین نیست که اگر اصول مهندسی، تامین کالا و اجرا را بدانیم، آنگاه بتوانیم پروژه را به صورت EPC اجرا کنیم. همچنین نمی توان با قرار دادن سه منبع گوناگون مهندسی، تامین کالا و اجرا در کنار هم EPC به انجام رساند. مسلما این مقوله، عمیق تر و فراتر از کنار هم قرار گرفتن این سه واژه است. باید به این موضوع تاکید نمود که ترکیب عملیات، اداره کردن، تحویل به موقع با هزینه پیش بینی شده و با در نظر گرفتن ریسک ها در محدوده هر قرارداد مفهومی جز مدیریت در کنار تمامی امکانات کیفی و کمی ندارد.

علت‌ پیش‌ رفتن‌ بازار کار به‌ سوی‌ قراردادهای‌ EPC:

اولین‌ دلیل‌ اطمینان‌ کارفرما یا صاحب‌ کار از مبلغ‌ نهایی‌ و زمان‌ قطعی‌ پایان‌ کار است‌. تغییرات‌زمان‌ در پروژه‌هایی‌ که‌ به‌ روش‌ EPC اجرا می‌شوند بسیار کم‌ است‌.‌ در زمانی‌ که ‌استفاده‌ از سرمایه‌ خصوصی‌ در اجرای‌ فایننس‌ مطرح‌ است‌، قطعاً باید از قراردادهای‌ نوع‌ EPC استفاده ‌کرد. یکی‌ از موارد دیگری‌ که‌ در EPC وجود دارد، جلوگیری‌ از لوث‌ مسئولیت‌ و تقسیم‌ کار است‌. اصولاً در قراردادهای‌ نوع‌ EPC مسئولیت‌ از یک‌ مؤسسه‌ خواسته‌ می‌شود و به‌ عبارت‌ دیگر مسئولیت ‌تکه ‌تکه‌ نمی‌شود. در نتیجه‌ مسئولیت‌ در عملکرد، آزمایش‌ و کارایی‌ و تجهیزات‌ به‌ طور کامل‌ برعهده ‌مهندسین مشاور و پیمانکار است‌. در کشور ما فقدان شرکت هایی که بتوانند در این روش کار کنند از جمله مشکلات اساسی محسوب می گردد . شرکتهایی که در عین برخورداری از توان مالی مناسب در سه زمینه متفاوت مهندسی ( E ) ، تدارکات ( P ) ، و اجراء (C) دارای تجربه کافی باشند انگشت شمار هستند . اصولا سود این نوع پروژه ها به تجربه و توانمندی در حیطه سه مورد فوق و ریسک پذیری بالا مربوط می گردد که شرکتهای داخلی فاقد آنها میباشند. در صورتی که مهندسین مشاور و پیمانکار سیما سازه یزد از اولین گام شروع پروژه ی شما که تهیه و تدوین گزارش توجیهی سرمایه گذاری می باشد تا زمان بهره برداری و همچنین با داشتن واحدی توانا در قسمت بازرگانی فراهم آوردن تدارکات مورد نیاز از هر جای داخل و خارج کشور عززیزمان و حتی در صورت احساس نیاز از جانب کارفرما تبلیغات و فروش در کنار کارفرما حضوری پر رنگ خواهد داشت لذا می توان با تکیه بر توانایی و تجربه این گروه مهندسی اطمینان داشت پروژه ها یا کیفیت برتر و کمترین ریسک و بازه زمانی به بهره برداری برسد.

سیستم قالب تونلی:

رشد جمعیت در سالهای گذشته و نیاز امروز قشر جوان به مسکن از یک سو و گسترش شهرها به سمت کلان شهر از سوی دیگر باعث شده تا برنامه ریزی ها و سیاست های راهبردی در جهت حل مشکلات تأمین مسکن باشد .انبوه سازی در قالب صنعتی سازی اصلی ترین راه کار پیش رو بوده و شیوه های مختلف صنعتی سازی براساس نظرات کارشناسی و تجربه عملی در دهه اخیر بیشتر نمود پیدا کرده است . روش قالب تونلی با توجه به معیار های کاهش زمان ،کاهش هزینه ،ارتقاء کیفیت و امنیت کارکنان روشی است کارآمد و مزیت های دیگری هم براساس تجربه عملی این شرکت دارا می باشد .از طرفی طراحی نامناسب با مدیریت پروژه ضعیف می تواند علی رغم مزیتهای این روش ،نتایج نامناسب و هزینه های زیادی را با توجه به سرمایه گذاری بسیار زیاد اولیه داشته باشد و این روش را با شکست مواجه کند .در مقابل استقاده از متدهای روز طراحی ،بهره گیری از دیدگاه مهندسی نسبت به طراحی و مدولاسیون ،استفاده از نیروهای متخصص ،مدیریت زمان و هزینه در موفقیت پروژه نقش بسزایی دارد . این مبحث در خصوص مزیتهای سیستم قالب تونلی و ارائه تجربیات و سازو کارهای اجرایی در قالب روش گام به گام ارائه شده است و نهایتاً به ارزیابی نتایج اقتصادی و مقایسه نهایی طرح و با سیستم سنتی پرداخته شده است .نتایج نشان می دهد مدیریت زمان و هزینه ،طراحی مناسب و استفاده از نیروی متخصص و بهره گیری از تجربیات دیگران در نتایج اقتصادی و اجتماعی این طرح ها علی رغم مشکلات امروزه جامعه از طریق تورم ،تصمیمات کوتاه مدت و عدم پایداری آن تأثیرگذار باشد .

واحد آب:

خدمات واحد آب شرکت سیما سازه یزد به شرح زیر است:

         ۱- مطالعات آبرسانی و فاضلاب: شامل شناسایی وامکان یابی منابع تامین آب، طراحی خطوط انتقال و شبکه های آب و فاضلاب و جمع آوری آبهای سطحی شهرها، تصفیه خانه ها، ایستگاه پمپاژ و مخازن آب،

         ۲- مطالعات آبیاری و زهکشی:  شامل بررسی پتانسیل های آب و خاک، طراحی شبکه های زهکشی اصلی و فرعی و زهکش های  زیر زمینی ارزیابی وضعیت پتانسیل آب های زیر زمینی قابل برداشت و تغدیه مصنوعی،

         ۳- مطالعات طرح های آبیاری تحت فشار،

        ۴- نظارت بر عملیات اجرایی زمینه های مطالعاتی موارد فوق شامل نظارت برکلیه عملیات اجرایی در زمینه های آبرسانی و فاضلاب، آبیاری و زهکشی و آبخیزداری، مطالعات ذکر شده توسط نیروهای فعال در زمینه های تخصصی زیر صورت می پذیرد:

 • مطالعات هواشناسی،
 • مطالعات هیدرولوژی،
 • مطالعات جمعیت،
 • مطالعات زمین شناسی و ژئوتکنیک،
 • مطالعات لرزه زمین ساخت و تحلیل خطر زمین لرزه،
 • مطالعات اجتماعی و اقتصاد کشاورزی و مطالعات پایه کشاورزی،
 • مطالعات زیست شناسی،
 • مطالعات سازه و خاک و پی،

واحد بازرگانی:

رشد روز افزون تجارت جهانی مبین اهمیت مشارکت و نیاز کلیه کشورهای جهان به مبادلات جهانی است . به عبارت دیگر در جهان امروز ، هیچ کشوری بی نیاز از تجارت جهانی نمی باشد و از این رو خودکفائی مطلق عینیت نمی یابد. همانطوریکه شاهد هستیم امروزه کلیه کشورهای جهان سعی وافر دارند تا سهم خود را در بازار جهانی افزایش دهند. در این بازار، شرایط رقابت آزاد حکم فرماست.

یکی از موضوعات اصلی و اساسی در شرکت مهندسین سیما سازه همکاری و همیاری در زمینه فعالیتهای تجاری و بازرگانی میباشد که به دلیل اهمیت این موضوع در این شرکت واحد بازرگانی خارجی سازماندهی گردید. همکاری متقابل واحد بازرگانی با واحد آب ، ساختمان و آسانسور و دیگر بخشها در زمینه تامین قطعات مورد نیاز، واردات و بومی سازی فناوری ، درامد زایی و ایجاد زمینه برای مشارکت واحدها به همراه ایجاد فضای سالم رقابت داخلی اهمیت برنامه ریزی در این واحد را دوچندان کرده است.

با توجه به حضور شرکت مهندسین سیماسازه در بازارهای رقابتی داخلی و صادراتی و شدت گرفتن رقابت در سال‌های اخیر و همچنین نظر به رسالت شرکت در ایجاد حداکثر سودآوری ضرورت اداره فعالیت‌های بازرگانی شرکت مبتنی بر دیدگاه استراتژیک، هر چه بیشتر احساس می‌شد. در همین راستا، شرکت مهندسین سیماسازه استراتژی‌های واردات صادرات خود در سال ۱۳۹۳را بازنگری و چشم انداز این شرکت را در ۵ سال آینده ترسیم کرده است.

بیانیه مأموریت  و چشم انداز ۵ ساله بخش بازرگانی شرکت مهندسین سیماسازه: 

۱- گسترش فعالیت های درون و برون مرزی بازرگانی در راستای سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران،

۲- دستیابی به رتبه مناسب بین شرکتهای برتر در زمینه تجاری در منطقه خاورمیانه با موقعیت یک شرکت سطح بین المللی در زمینه بازرگانی،

۳- گسترش مشارکت های بازرگانی و اقتصادی با بخش خصوصی و از جمله افزایش حجم معاملات از نظر وزنی و ارزشی ، افزایش تنوع محصولات ، توسعه منابع تامین کنندگان و کمک به پویایی و رشد روز افزون منابع انسانی ،دانش  فنی ، توانایی مالی شرکت های داخلی با حفظ منافع بازرگانی،

استراتژی‌های بخش بازرگانی شرکت مهندسین سیماسازه:

۱- افزایش سهم بازار داخلی از طریق نفوذ در بازار و توسعه سبد محصولات شرکت،

۲- ورود به بازارهای صادراتی و وارداتی  با تمرکز بر کشورهای همسایه و اروپایی،

۳- افزایش بهره‌وری کار و سرمایه،

۴- تمرکز بر مدیریت ریسک،

۵- وارد کردن فناوری اروپایی در زمینه آب ، ساختمان و آسانسور،

۶- بومی سازی فناوری وارد شده از کشورهای اروپایی،

روش‌های کسب فناوری در یک کشور به دو صورت است: یا آن کشور باید به‌صورت درونزا و با استفاده از تحقیقات داخلی تمام مراحل ایجاد یک فناوری، از تحقیقات آزمایشگا‌هی و مراحل نیمه‌صنعتی تا مرحله صنعتی را به‌طور کامل در داخل طی کند یا اینکه یک فناوری را از کشوری که قبلا ‌این فناوری را به دست آورده است، انتقال دهد. هر کدام از این دو روش ساز‌و‌کارهای خاصی را از لحاظ، آموزش، پژوهش و مدیریت کلان آنها نیاز دارد.

برای کشورهای در حال توسعه که شکاف فناوری عمیقی با کشورهای پیشرو دارند، ایجاد درونزای فناوری کاری زمانبر و هزینه‌بر است که معمولا به دلیل عدم وجود ساختارهای لازم برای به ثمر رسیدن تحقیقات، باعث اتلاف هزینه‌های انسانی و مالی و افزایش تصاعدی فاصله با کشورهای توسعه‌یافته می‌شود؛ به‌خصوص سرعت حرکت ماشین فناوری آ‌نچنان تند و پرشتاب است که هر روز و هر ساعت محصولات و فرآیندهای جدیدی به بازار عرضه می‌شود. بنابراین به جز در موارد خاص، همانند فرصت‌های جدید ناشی از برخی تحولات انقلابی در زمینه علم یا فناوری که امکان همراهی با جریان جهانی فناوری وجود دارد، در بقیه موارد ایجاد درونزای فناوری برای کشورهای در حال توسعه کاری بسیار دشوار است و در پاره ای موارد منجر به اتلاف زمان و هزینه میشود. روش دیگری که برای دستیابی کشورهای در حال توسعه به فناوری وجود دارد، خرید و انتقال فناوری از کشورهای پیشرفته است. در این راستا شرکت مهندسین مشاور سیماسازه اقدام به واردات محصولات مورد نیاز شرکت برای  پروژه های داخلی خود نموده و با شرکت های معتبر چینی، ایتالیایی، آلمانی، ژاپنی، اسپانیایی، کره ای و ترکی در زمینه واردات محصولات کشاورزی، آبیاری، ساختمان و آسانسور همکاری کرده و به منظور سهولت در این همکاری و ضرورت نظارت بر روند واردات و همچنین ایجاد پل ارتباطی برای اهداف صادرات و بومی سازی اقدام به تاسیس دو دفتر بازرگانی در استانبول و هامبورگ کرده است. این اقدامات در راستای ارتقاء روابط بازرگانی با کشورهای اروپایی و سهولت در امر انتقال فناوری این کشورها و به تبع آن دستیابی به دانش فنی مورد نیاز جامعه و صنعت و با هدف تحقق خودکفایی به مرحله اجرا در آمده است.

واردات بخش بازرگانی شرکت مهندسین سیماسازه:

واحد بازرگانی این شرکت مفتخر است اعلام نماید در دو سال شروع فعالیت بخش بازرگانی توانسته است در زمینه تامین نیازهای پروژه های آب، ساختمان، کشاورزی و آسانسور خود نسبت به عقد قراردادهای داخلی و خارجی تجاری بدون واسطه با شرکت های معتبر اروپایی و تولید کنندگان و تامین کنندگان کالا در اقصی نقاط اروپا و آسیا گردیده و توانسته به فعالیت های بازرگانی خود وسعت ببخشد. همچنین اضافه می گردد تاکنون تجهیزات و قطعات مختلفی در زمینه های کشاورزی، آبیاری، ساختمان و آسانسور برای پروژه های داخلی شرکت از کشورهایی مانند چین، ترکیه، اسپانیا، کره وارد گردیده است.

شرکتهای اروپایی و آسیایی طرف قرارداد با شرکت مهندسین سیماسازه به شرح زیر می باشد:

 • نماینده انحصاری شرکت آسانسور و پله برقی GOLD STAR کره جنوبی در ایران،
 • نماینده شرکت درب و کابین آسانسور ADEMSAN ترکیه در ایران،
 • نماینده شرکت ریل آسانسور SUPERSAVERA اسپانیا در یزد و کرمان،
 • شرکت GUSTAV WOLF چین،

Gustav-Wolf_Logo     logo

logologo_2